جیک جیک توییت‌ها را در تلگرام پی بگیرید + راهنمای گام به گام (ویرایش ۲.۰)

جیک جیک توییت‌ها را در تلگرام پی بگیرید + راهنمای گام به گام (ویرایش ۲.۰)

[آپدیت: بعد از اینکه یکی از دوستانم گفت که این مطلب برایش خیلی کلی بوده، تصمیم گرفتم روش آخر (یعنی روشی که آن را خودم هم استفاده می‌کنم) را قدم به قدم توضیح بدهم. اگر قبلا متن را خوانده‌اید یا صرفا می‌خواهید راهنمای گام به گام را ببینید می‌توانید تا عکس «راهنمای گام به گام دریافت توییت‌ها روی تلگرام» به پایین اسکرول کنید.]

با مشکلات سرویس‌های مورد نیاز برای اتصال به توییتر، گاه و بیگاه دسترسی به این شبکه اجتماعی واقعا وقت‌گیر و حوصله‌سَربَر می‌شود. از طرفی بسیاری از ما هم بیش‌فعالِ توییتری نیستیم که بخواهیم دائما در آنجا پرسه بزنیم.

در این شرایط آیا می‌توان  راه‌حلی جایگزین برای خواندن توییت‌ها بدون دیدن توییتر پیدا کرد؟

به‌عنوان پاسخ کوتاه؛ بله!

چطور می‌شود نیاز به توییت‌ها داشته باشیم، نه توییتر؟

بیایید به حالاتی فکر کنیم که ممکن است به توییت‌ها – و نه توییتر – نیاز داشته باشیم.

مثلا اگر بخواهیم افراد سرشناس حوزه خودمان را دنبال کنیم. کاربرانی که خیلی هم فعال نیستند، اما وقتی توییت می‌زنند، حرف‌شان حرفِ حساب است. شاید هم حس می‌کنیم بهتر است اکانت توییتری رقیب‌مان را دمادم دنبال کنیم تا سریع‌تر از  همیشه از اقدامات یا اخبار او آگاه شویم.

یا حتی اگر دنبال کردنِ دوستی برایمان مهم باشد؛ حتی تنها انگیزه رجوع به توییتر.

شاید هم ترجیح بدهیم برای کم‌تر درگیر شدن در لایک و کامنت و به قول حرفه‌ای‌ترها گیمیفیکیشن، صرفا توییت‌های مورد نظر خودمان را دریافت و در جریان امور قرار بگیریم – اما در جایی غیر از فضای توییتر.

گاهی هم ممکن است به نتیجه برسیم که بعضی گروه‌های کاربران توییتر فارسی را که کم‌تر مفید می‌دانیم، از طریقی بجز تایملاین اصلی دنبال کنیم – تا هر زمان خواستیم به سراغ آنها برویم.

در این حالات یکی از ایده‌ها می‌تواند استفاده از ربات‌های رایگان برای دریافت توییت از طریق تلگرام باشد. چیزی که موضوع اصلی همین نوشته هم هست.

_ دو راه کلی برای این کار وجود دارد:
_ ۱. راه مستقیم: استفاده از بات‌های اتوماتیک دنبال‌کننده id های توییتری
_ ۲. راه غیرمستقیم: تبدیل توییت‌ها به RSS و استفاده از بات دنبال‌کننده RSS

در اینجا خلاصه تجربه‌ام را درباره هر دو راه می‌نویسم. اگر شما تجربه استفاده از این ابزارها یا هر ایده دیگری دارید که می‌تواند برای این کار استفاده شود، ممنون می‌شوم اگر در قسمت کامنت آن را بنویسید.

اما برویم سراغ روش‌های دریافت توییت از طریق تلگرام.

روش مستقیم: بات دنبال‌کننده اکانت توییتر

در روش مستقیم ما به یک سرویس و یا بات تلگرام می‌گوییم که می‌خواهیم یک آیدی توییتر (مثلا @rezazmn) را دنبال کنیم، و کار تمام می‌شود. در جستجو برای رسیدن به این هدف یک ابزار و یک بات تلگرام رایگان پیدا کردم:

۱- ابزار IFTTT  با نام غریب خود یک پلتفرم برای اتوماتیک کردن بسیاری از کارها در سطح وب و شبکه‌های اجتماعی است (مخفف if this, then that یا به زبان خودمان «اگر اینطور شد، آنطور کن!»).

شاید بعدا درباره این ابزار مطلب کاملی نوشتم، اما علی‌الحساب اینکه با استفاده از یکی از بات‌های این ابزار می‌توانیم بگوییم: «اگر توییت جدیدی به این منشن داده شد، یک پیام برای تلگرام من بفرست» یا مثلا «اگر توییتی با استفاده از این کیورد منتشر شد، آن را به تلگرام من بفرست».

استفاده از ابزار ifttt برای چک کردن توییتر در تلگرام

ویژگی مثبت این روش سرعت بالا و قابلیت‌های متنوع هست (مثلا می‌توانید بگویید که توییت‌ها را برای شما در یک کانال یا گروه بفرستد تا همکارانتان هم آنها را ببینند).
نقطه ضعف آن یکی این نکته که با هر بات صرفا دنبال کردن یک اکانت یا کلمه کلیدی امکان‌پذیر است، و هم این سوال درباره IFTTT که چرا باید همه‌چیز را (با مجوز دسترسی سطح بالا) به همه‌چیز مرتبط کنیم؟*

۲- ربات تلگرام رایگانی که اجازه دسترسی به اطلاعات توییتر شما را هم طلب نمی‌کند @telefeedbot هست.
اگر چه استفاده  از این ابزار ساده است، ایراد اساسی آن ضریب اطمینان پایین هست. یعنی ممکن هست یک توییت را بعد از دو-سه ساعت به اطلاع برساند، یا شاید حتی بعد از دو-سه روز! پس خیلی نمی‌توانید به دریافت منظم توییت‌ها مطمئن باشید.**

از آنجا که هر دو ایده در راهِ مستقیم ایراداتی داشتند، روش غیرمستقیم را هم بررسی می‌کنیم.

روش غیرمستقیم: استفاده از بات تلگرام دنبال‌کننده RSS

در این روش دو گام کلی داریم. اول: گرفتن خروجی RSS از توییتر، و دوم: وصل کردن خروجی گرفته شده به ربات تلگرام دنبال‌کننده RSS.

به عبارت ساده‌تر، در این روش ما به تلگرام نمی‌گوییم که بیا و این کاربر توییتری را فالو کن. درعوض کاربر را به فید تبدیل می‌کنیم و از ربات‌های فیدخوان – که معمولا ساده‌ترند – می‌خواهیم این فید را برای ما دنبال کند.

برای گرفتن خروجی RSS از توییتر می‌توانید کوئری «Twitter to rss» را گوگل کرده یا از سرویس آسان، رایگان و اکثرا در دسترس TwitRSS.me استفاده کنید. در این سرویس تنها با دادن یوزرنیمِ اکانت مورد نظر، خروجی rss برای شما تولید می‌شود.

حالا کافیست لینک این خروجی را کپی و آن را به یک بات تلگرام دنبال‌کننده فید مثل @rss2tg_bot بدهید (قبلا این بات را در مطلب RSS-to-Telegram معرفی کرده بودم).

حالا به محض انتشار توییت بات آن را به اطلاع‌تان می‌رساند.

در این روش اگرچه ممکن است ساخت فید برای تک‌تک اکانت‌ها در شروع کار کمی وقت‌گیر به نظر بیاید، اما تجربه چند ماهه‌ام باعث شده تا اگر بخواهم اکانت توییتر در تلگرام فالو کنم، این روش را در اولویت قرار بدهم.

راهنمای گام به گام دریافت توییت های توییتر روی تلگرام

راهنمای گام به گام دریافت توییت‌ها (در روش غیرمستقیم)

همانطور که بالاتر دیدیم، در روش غیرمستقیم ما دو گام اصلی داریم. حالا این دو گام را به چند خرده گام تقسیم کرده و قدم به قدم با هم جلو می‌رویم. برای نمونه هم فرض کنید می‌خواهیم اکانت مدرسه کسب‌وکار هاروارد (HarvardBiz) را در توییتر دنبال کنیم.

۱- به سایت twitrss.me بروید.

۲- در قسمت Twitter User ، آدرس اکانت مورد نظر (در اینجا HarvardBiz) را وارد کرده و روی Fetch RSS کلیک کنید.

۳- بعد از کلیک به آدرسی مثل آدرس زیر هدایت و صفحه فید اکانت (یک صفحه پر از کد) برای شما باز خواهد شد. این همان آدرسی است که باید بعدا به تلگرام بدهید، پس فعلا به آن کاری نداریم و به گام بعد می‌رویم.
(آدرس شما شبیه url زیر است که در مرحله ۶ به ربات بدهید.)

http://twitrss.me/twitter_user_to_rss/?user=%40HarvardBiz

۴- تلگرام خود را باز کنید.

۵- در قسمت سرچ عبارت rss2tg_bot را بنویسید یا پیام‌های خود را باز کنید و @rss2tg_bot را برای خودتان فرستاده و روی آن کلیک کنید.

۶- بعد از فعال‌سازی ربات، آدرس url ایجاد شده در مرحله ۳ را برای ربات بفرستید.

۷- تمام. از این به بعد با هر توییت اکانت موردنظرتان (در اینجا HarvardBiz) ربات یک پیام برای شما می‌فرستد.

۸- مراحل ۱ تا ۷ را برای بقیه اکانت‌هایی هم که می‌خواهید دنبال کنید هم تکرار کنید تا آنها هم به ربات اضافه شوند.

چند نکته:

 • سایت twitrss.me گاهی ممکن است اختلال داشته باشد. از فیل.ت.ر..شک.ن هم ممکن است باشد. در صورت بروز خطا چند دقیقه (یا شاید کمی بیشتر) صبر کنید و دوباره امتحان کنید.
 • این روش برای دنبال کردن اکانت‌های عمومی توییتر کاربرد دارد. اکانت‌های پرایویت یا خصوصی قابل دنبال کردن با این روش نیستند (اکانت‌های پرایویت یک قفل جلوی اسم‌شان دارند).

‌ ‌

امیدوارم این بار عملی‌تر توضیح داده باشم :‌)

‌ ‌………………………….

پی‌نوشت۱. IFTTT پلتفرم آنلاین برای اتصال و اتوماتیک‌سازی فرآیندهای تحت وب هست. اگر چه این شرکت سرمایه‌گذاران بزرگی دارد، در سال‌های متوالی از شروع آن آمار چندان بدرد بخوری از آن منتشر نشده. کاربران هم اگرچه می‌توانند بسیاری از ابزارهای آنلاین را به آن وصل کنند، به‌ نظر می‌رسد تمایل چندانی به هدایت تمام وب توسط یک شرکت ندارند. (مهم‌ترین خبر ifttt به اپریل ۲۰۱۸ و جذب سرمایه ۲۴ میلیون دلاری برمی‌گردد: techcrunch)

پی‌نوشت۲. ربات @TheFeedReaderBot هم قابلیت دنبال کردن اکانت‌های توییتری را در نسخه پولی خود ادعا می‌کند، که البته تست نکردم.

14 thoughts on “جیک جیک توییت‌ها را در تلگرام پی بگیرید + راهنمای گام به گام (ویرایش ۲.۰)”

 1. سلام محمدرضا،

  من با ifttt این کارو کردم،
  ولی یه مشکل داره،
  نیم‌فاصله‌ها رو درست نمایش نمی‌ده، اینطوری نمایش می‌ده:
  نیم۸٫٪۴۸فاصله.

  همین خصوصیت باعث شد برای من بلااستفاده بشه ifttt، شاید اینو به متنت اضافه کنی برای آدما مفید باشه.

  • ادریس برای من اینطور نیست و درست کار می‌کنه.
   شاید بات IFTTT که بهش وصل شدی مشکل داشته. اخه ifttt یه پلتفرمه و برنامه‌نویس‌های مختلفی براش بات می‌نویسن.

 2. مدتی بود که دنبال برنامه ای بودم برای اینکه تویییترم فیلتر بشه و فقط توییت اکانت هایی که میخوام رو ببینم که با مقاله تو روبرو شدم. ممنونم از مطالب خوبت محمدرضا جان

 3. سلام قبلا یه رباتی داشتم که لینک توییت رو داخلش میذاشتی و اون متن توییت رو برات داخل تلگرام میاورد به همراه اینکه وقتی اون متنی که ربات در اختیارت گذاشته رو وارد گروهی میکنی هم متن رو مینوشت و هم اینکه قابلیت لایک و ریتوییت اون توییت رو از طریق تلگرام میداد و بقیه میتونستن از طریق تلگرام هم لایک کنن و هم ریتوییت کنن
  و حالا گمش کردم
  میتونید راهنمایی کنید؟

  • سلام حسن جان
   به بات هست که شبیه اینی هست که می‌گی. میشه توییت ارسال کنی و ریتوییت و .. هم داره، البته برای وقتی که اکانتت رو وصل کرده باشی به اون. ببین همینه منظورت: @TweetItBot

 4. سلام توی Ifttt ٣تا applet برای فوروارد پیامهای توییتر به تلگرام پیدا کردم اما فقط یکیشون کار میکرد که اونم فقط پیامهای مربوط به یه یوزر رو میتونست فوروارد کنه در صورتی که من میخوام تایملاینم رو توی کانال تلگرامی فوروارد کنم
  روش استفاده از rss هم برام گیج کننده بود و نتونستم باهاش کار کنم
  لطفا راهنماییم کنید

  • علی سرویس ifttt کلی بات داره، شبیه بات تلگرام. نحوه کار هر بات متفاوته. معمولا وقتی اکانت توییتر و تلگرام خودتو بهشون وصل کنی، یه چیزی میخواد از توییتر که مثلا دنبال یه کیورد خاص بگرده – یه اکانت خاص رو مانیتور کنه یا … که توییت‌ها رو از اونجا میخونه و برات میفرسته. و یه گیرنده هم میخواد. که میشه احتمالا یه کانال یا گروه، که باید بات ifttt رو توش ادمین بکنی که بتونه اونجا مطلب بفرسته.
   به اضافه شاید یک سری پارامتر دیگه. که مثلا هر چند دقیقه یکبار میخوای بره چک کنه برات. یا موارد مشابه. ولی کلیت اینه: تنظیمات مبدا – تنظیمات مقصد و تنظیمات کلی ارسال مثل زمان و دفعات و چیزهایی شبیه این.

  • درسته. از کار افتاده گویا.
   شاید زودی نرسم زمان بذارم که دقیق بررسی کنم، ولی با یه جستجو اولیه feeder.co به نظر کار راه بنداز بود. البته آپدیت فید برای نسخه رایگان دو ساعته داره که شاید برای کسایی که میخوان آنی خبردار بشن، مناسب نباشه. اینجا میشه ثبت نام کرد: https://feeder.co/account

دیدگاه‌تان را بنویسید: